Powiedzieć, że wrzesień był intensywnym miesiącem w naszej szkole, to nie powiedzieć nic. Ci z Państwa, którzy śledzą nasze poczynania poprzez facebook wiedzą, o czy mowa. Pierwsze dwa tygodnie jak w Himalajach: aklimatyzacja. Nowe koleżanki i koledzy, nowi nauczyciele, nowe plany, nowe możliwości. Proponujemy krótki przegląd naszych wrześniowych zajęć.
Po pierwsze: Znamienici goście.
17. września odwiedziła nas Prorektor Uniwersytetu Opolskiego, pani Wiesława Piątkowska – Stepaniak . Spotkanie nie tylko kurtuazyjne, plany nie tylko na papierze. Pani Prorektor zapoznała się z naszymi projektami i zapewniła nas o swoim wsparciu prestiżem naukowym i bazą uniwersytecką, za co bardzo dziękujemy.
Z kolei 27. września wsparcie duchowe zapewnił nam ksiądz biskup Paweł Stobrawa. Przypomniał uczniom, że nasza szkoła traktuje wpajanie chrześcijańskich wartości na równi z edukacją na najwyższym poziomie, a także udzielił nam swojego błogosławieństwa. My podzieliliśmy się z księdzem biskupem plonami ze szkolnego ogrodu.
Po drugie: Integracja.
Obie klasy pierwsze wybrały się na wycieczki. Klasa I A 18. i 19. dzień września spędziła w Wiśle. Zero opalania, zachmurzone niebo i bolesna nauka, że warto więcej zapłacić za nocleg. Ale o wszelkich niedogodnościach uczniowie opowiadają ze śmiechem, więc chyba nie było aż tak źle 🙂 A nawet „fajnie”. Pan Piotr twierdzi, że „cudownie”. Z kolei I B 26. i 27. września wybrała się do Międzybrodzia. Też było „fajnie”. Każdy rodzic nastolatka wie, że to słowo oznaczać ma wszystko i nie wymaga dalszych komentarzy. O ile ciężko wyciągnąć od naszych uczniów bardziej rozwinięte opinie, o tyle łatwo zauważyć, że wyjazdy przyniosły zamierzony efekt. Docieramy się. I nie zaprzestajemy dalszej integracji. Klasa II wybrała się na czterodniową wycieczkę do Gdańska. Każdy na niej czegoś się o sobie nauczył. Wszyscy przekonali się, jak silną są grupą. Dziękujemy paniom wychowawczyniom, dyrekcji i nauczycielom, którzy zastępowali nieobecnych w szkole za sprawne działanie w każdych warunkach.
Po trzecie: praca.
Równolegle ze „zwykłymi” lekcjami ruszyły projekty. 20. września nie wyszliśmy na ulicę, ale Strajk Klimatyczny stał się idealnym początkiem dla projektu ekologicznego. Nasza szkoła przykłada wielką wagę do ekologicznej edukacji uczniów, aby stali się liderami pokolenia, które lepiej zadba o naszą planetę. A teraz o tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Projekt naszej uczennicy Darii Morawietz „Razem możemy więcej” rozpoczął się 27. września spotkaniem z panią pedagog ze Szkoły Specjalnej nr 10 w Raciborzu, na którym nasi wolontariusze dowiedzieli się, jak pracować z dziećmi niepełnosprawnymi, a dwa dni później odwiedzili ich szkołę. Na październik pani Daria zaplanowała wspólne gotowanie, prace plastyczne i tworzenie wielkiego różańca z masy solnej.
24 września do Raciborza przyjechała jedna z najpopularniejszych obecnie pisarek w Polsce Ałbena Grabowska, autorka wielu poczytnych powieści. Na podstawie sagi „Stulecie Winnych” Telewizja Polska nakręciła serial, który został bardzo dobrze przyjęty przez widzów. Chętni uczniowie spotkali się z Ałbeną Grabowską w zaprzyjaźnionej bibliotece na Ostrogu. Nikt się nie nudził, bo też pisarka, oprócz lekkiego pióra posiada również talent gawędziarski. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o jej bułgarskich korzeniach, pracy naukowej i w szpitalu, bo z zawodu pisarka jest neurologiem i epileptologiem. Spotkanie dało uczniom przede wszystkim motywację do tego, aby nie bać się brnąć do celu, podejmować trudne wyzwania i na każdym etapie życia spełniać swoje marzenia.