Serdecznie witamy wszystkich odwiedzających naszą stronę i zapraszamy do lektury krótkiego sprawozdania z naszej działalności w październiku i listopadzie. Pracy i zabawy było sporo, czego dowodem jest nasz rozgrzany do czerwoności Facebook, gdzie na bieżąco można śledzić nasze poczynania. Natomiast dla tych, co Facebooka nie używają (tak, są tacy) zapraszamy co miesiąc na skondensowaną porcję wiadomości z naszej szkoły.
21. października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Sprawę potraktowaliśmy poważnie i profesjonalnie: mieliśmy Komisję Wyborczą, która przygotowała lokal wyborczy i karty do głosowania, czuwała nad przebiegiem wyborów oraz policzyła głosy. Karty do głosowania były opatrzone instrukcją, opieczętowane, podobnie jak urna do głosowania. Uczniowie na podstawie dowodu tożsamości i po złożeniu podpisu na liście uprawnionych do głosowania otrzymali swoje karty i oddawali głosy. Następnie Komisja obwieściła wyniki wyborów wywieszając protokół z głosowania. Uff. Po co to wszystko? Aby nasi uczniowie wiedzieli, że głosowanie to nie tylko przywilej, ale też obowiązek. Aby jako dorośli obywatele czuli się w lokalu wyborczym swobodnie i pewnie. Aby wiedzieli, jak czytać instrukcje i oddawać ważne głosy. Wybory przebiegły sprawnie, bez incydentów i bez skarg wyborczych. Oddano 100% głosów ważnych. Gratulujemy Darii, nowej Przewodniczącej, oraz pani Irenie Kolonko, która została wybrana na opiekunkę Samorządu. Zaznaczamy, że została wybrana przez Uczniów, a nie przez Dyrekcję.
Gratulujemy więc podwójnie. W ramach innowacji uczniowie klas pierwszych odwiedzili też Urząd Miasta w Raciborzu. Dziękujemy panu Prezydentowi Dariuszowi Polowemu i wszystkim Urzędnikom za ciepłe przyjęcie, poświęcony nam czas i porządną dawkę edukacji obywatelskiej.
8. listopada na szkolnej akademii uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości, a 14. listopada odwiedziła nas Rzeczniczka Praw Konsumenta. Edukację obywatelską w tym półroczu podsumowaliśmy projektem „Miasta Demokratyczne”.
Więc na przekór jesieni kwitły projekty, innowacje, inicjatywy uczniowskie. W skrócie ujmując:
- druga klasa zebrała plony z ogrodu, a uczniowie klas pierwszych uporządkowali go i przygotowali do następnego sezonu
- klasy pierwsze wykonały karmniki dla ptaków i powiesili je na szkolnym podwórku
- powitaliśmy w szkole nowe rezydentki: 100 pięknych dżdżownic, które pomogą nam zadbać o nasz ogród, a na razie nabierają sił w luksusowej skrzynce w naszej kotłowni
- uczniowie klas pierwszych wybrali się do Biedronki, aby przekonać się, jakich wyborów dokonujemy na co dzień i jaki wpływ mają one na nasze zdrowie. Poznali sztuczki producentów żywności, które łatwo zdemaskować uważnie czytając etykiety. Zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania i przekonali się, że wbrew pozorom jako konsumenci jesteśmy poważną siłą, zdolną zmusić producentów do zmian. I jak jeszcze zmusimy siebie do niewielkich modyfikacji naszych przyzwyczajeń, to będzie i więcej zdrowia, i mniej śmieci.
W ramach innowacji obejrzeliśmy film „Plastikowy ocean”, który uzmysłowił nam, jaki wpływ na Ziemię ma nasz styl życia i że nasze śmieci nie tylko nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale żyją znacznie dłużej, niż były nam potrzebne, ze szkodą dla całej planety.
Wolontariusze z naszej szkoły pod przewodnictwem pani Darii Morawietz z zapałem realizują jej projekt „Razem możemy więcej”. W ramach współpracy z naszymi sąsiadami uczniowie brali udział w zajęciach artystycznych i sportowych, planowane są też warsztaty z pracy z gliną.
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia nasz uczeń, pan Jakub Broda przygotował dla wszystkich uczniów prezentację na temat szkodliwości palenia ( panu Jakubowi dziękujemy również za profesjonalne prowadzenie gazetki z wiadomościami sportowymi).
Kultura też nas interesuje. „Kto czyta książki żyje podwójnie” to projekt, który udowadnia, że w dobie internetu książki nie powinny i nie muszą odejść do lamusa. Poezja też nie, stąd szkolny konkurs recytatorski „Z Szymborską na kawie”. Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych dyskusjach nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przyznano:
I miejsce: Magdalena Fichna
II miejsce: Nicola Gebauer
III miejsca: Katarzyna Walczowska i Dawid Wypler
Wyróżnienie – Aleksander Urbaniec
IDĄ ŚWIĘTA!!! Uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się w piątkowe popołudnie, aby wspólnie stworzyć stroiki świąteczne, które zostaną sprzedane na kiermaszu świątecznym, a dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na realizację projektu pani Darii i wolontariat DLO. Czasu jest mało, więc będziemy jeszcze pracować nad stroikami 29. listopada, natomiast klasy pierwsze zabierają się już za buraki wykopane z naszego ogrodu, gdyż w szkole rusza produkcja zakwasu na świąteczny barszcz. Zeszłoroczny wyszedł wspaniale, przepis się sprawdził, więc teraz wszystko w rękach naszych uczniów. I nie tylko o buraki nam chodzi, ponieważ do przygotowania jest jeszcze cała masa świątecznych smakołyków. Grudzień zapowiada się więc nie tylko pracowicie, ale też bardzo smakowicie.