Diecezjalne Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu

Diecezjalne Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu to połączenie tradycji i nowoczesności w trosce o Twoją przyszłość. Zobacz naszą ofertę edukacyjną i dowiedz się, dlaczego warto być częścią naszej szkoły.
  • Home
  • SZKOŁA
    • Aktualności
    • ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
    • O nas
      • Wizja Szkoły
      • Misja szkoły
    • Standardy Ochrony Małoletnich
    • PROGRAMY I INNOWACJE
    • Konkurs literacki
    • PARTNERZY SZKOŁY
    • ZOSTAŃ MECENASEM DLO
    • Statut
    • WZO
    • DANE SZKOŁY
    • 1% podatku na DLO
  • DLA KANDYDATÓW
    • Rekrutacja
    • Dokumenty do pobrania
    • Dlaczego warto?
  • DLA UCZNIÓW
    • Podręczniki
    • Programy nauczania
    • Pedagog szkolny
    • Doradztwo zawodowe
    • MATURA CKE
  • DLA RODZICÓW
    • DZIENNIK ELEKTRONICZNY
    • Regulamin Rady Rodziców
    • Konto bankowe Rady Rodziców
  • Kontakt
    • Polityka Prywatności
Home
>
2019
>
marzec
>
Aktualności
>
Uroczystości 120 rocznicy urodzin patrona ŚOSG nadkom. Józefa Bocheńskiego
14 marca 2019

Uroczystości 120 rocznicy urodzin patrona ŚOSG nadkom. Józefa Bocheńskiego

W ramach współpracy naszej szkoły ze Śląskim Oddziałem Straży Granicznej w Raciborzu nasi uczniowie wraz z Dyrektorem ks. Adrianem Bombelkiem na zaproszenie Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adama Jopka wzięli udział w Uroczystościach 120 rocznicy urodzin patrona ŚOSG nadkom. Józefa Bocheńskiego.

Swoją obecnością zaszczycił tę uroczystość również wnuk patrona ŚOSG Waldemar Bocheński, którego wizyta w Raciborzu była okazją do przybliżenia postaci swojego dziadka. W czasie tych uroczystości odbyło się również ślubowanie nowoprzyjętych funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Komendant Oddziału płk SG Adam Jopek przywitał ich w szeregach formacji Straży Granicznej, a także życzył wszystkim nowo przyjętym funkcjonariuszom zadowolenia z pełnienia służby. Błogosławieństwa ślubującym funkcjonariuszom udzielił Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej ks. płk SG Kornel Undas oraz Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. st. szer. SG Artur Suska.

Przy tej okazji bardzo dziękujemy przedstawicielom Straży Granicznej za prowadzone zajęcia w naszej szkole, które kształtują w nas również ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny oraz liczymy na dalszą współpracę.

 

Historia Nadkom. Józefa Bocheńskiego:

Józef Bocheński urodził się 7 marca 1899 w Chełmie, jako syn Aleksandra i Wandy z domu Fogel. W 1915 roku, w wieku 16 lat, wstąpił do II Brygady Legionów Polskich (2 Pułku Piechoty), w której szeregach walczył na froncie karpackim i wołyńskim. W lutym 1918 roku dostał się do austriackiej niewoli i został internowany. W listopadzie 1918 roku wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego i wraz z VI baonem Strzelców Warszawskich rozbrajał wojska niemieckie w Warszawie. Podczas wojny polsko-bolszewickiej służył w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Za męstwo i bohaterstwo w walkach odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Walczył w trzecim Powstaniu Śląskim, odznaczony Gwiazdą Górnośląską. W Straży Granicznej II RP służył w latach 1928-1939. 15 września 1932 roku został wyznaczony na stanowisko oficera wywiadowczego Inspektoratu Granicznego nr 14 „Częstochowa” (Śląski Inspektorat Okręgowy SG), a w 1933 roku skierowany do Komisariatu Wewnętrznego SG nr 3 „Kraków” (pod względem służbowym przydzielony bezpośrednio do Śląskiego IO SG) na stanowisko II oficera.

Od 1935 roku służbę pełnił w Zachodniomałopolskim Inspektoracie Okręgowym, jako oficer wywiadowczy i zastępca kierownika Inspektoratu Granicznego SG w Jaśle, a od 1938 roku z-ca komendanta Obwodu SG. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę w latach 1918-1921, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości, Odznaką Pamiątkową Straży Granicznej.
Po ogłoszeniu mobilizacji, jako kapitan Wojska Polskiego, walczył wraz z kompanią SG w składzie 2 Brygady Górskiej, Grupy Operacyjnej „Jasło”, „Armii „Karpaty”, ciężko ranny pod Muszyną w starciu z oddziałami słowackimi. Po agresji sowieckiej aresztowany w szpitalu w Równem i osadzony w obozie NKWD w Kozielsku. Zamordowany w 1940 roku w Katyniu. Pośmiertnie awansowany w 2007 roku do stopnia nadkomisarza SG i majora WP.

 

 

 

 

 

Czy wiemy co pijemy? – czyli krótka relacja z wycieczki do ZWiK
Wycieczka do Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie

Powiązane Posty

  • 19 maja 2026
    Sukcesy uczniów Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu
      W dniu 12 kwietnia 2026 uczennice i uczniowie  III klasy Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu wzięli udział
  • 17 kwietnia 2026
    Rozstrzygnięcie VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego DLO
    Siódma edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego organizowanego przez DLO w Raciborzu ponownie zaprosiła młodych twórców do literackiej podróży w rejony,
  • 2 kwietnia 2026
    Wesołych Świąt
    Wielkanoc – to noc, której spełnieniem jest zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią i miłosierdzia nad zemstą.
Diecezjalne Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu © 2026 •
Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając ją wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.