W trakcie realizacji podstawy programowej z chemii nie zabrakło refleksji uczniów DLO nad naszą codziennie używaną „kranówką”. Szukając odpowiedzi na pytania: czy bezpiecznie jest pić wodę z kranu? gdzie nasza „kranówka” ma swoje źródło? ile w niej jest chloru? itp.
Udaliśmy się do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu.
Wizyta w ZWiK rozpoczęła się od multimedialnej prezentacji dotyczącej historii, modernizacji raciborskich wodociągów. Była to okazja by poszerzyć swoją wiedzę historyczną na temat Raciborza i okolic, poznać wiele ciekawostek dotyczących miasta i jego rozwoju na przestrzeni ostatnich 200 lat. Obejmowała zwiedzanie nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej pompowni, muzeum znajdującego się w miejscu starych filtrów, centrum dowodzenia czyli centralnej dyspozytorni oraz laboratorium.
Każde z tych miejsc zaskakiwało swoją nowoczesnością. Uczniowie poznali sposoby wydobywania wody ze studni głębinowych oraz metody filtracji wód. W laboratorium mieli okazję obserwować sposoby analizy wody pod względem zawartości wybranych mikroorganizmów, żelaza, zawartości wybranych jonów, pH itp. Mogli porównać te badania z badaniami wody, które wcześniej prowadzili na zajęciach szkolnych.
Największą jednak atrakcją była w pełni zautomatyzowana centralna dyspozytornia, w której uczniowie mogli samodzielnie sterować pompami w różnych ujęciach wody, monitorować zbiorniki wodne, ustawiać filtry, analizować przepływy wody w różnych miejscach miasta w danym czasie.
Blisko dwie godziny spędzone w ZWiK w Raciborzu pokazały, że raciborska „kranówka” jest wodą jak najbardziej zdatną do bezpośredniego spożycia, bezwonną, niechlorowaną, bogatą w jony wapnia i magnezu.
E.P.