Tym razem będzie długo, ale przeczytaj, bo warto. Zobaczysz, jak uczeń staje się liderem, a cała społeczność szkoły super teamem.
Jak bardzo dobrze przygotować się do matury i spędzić cztery lata swojego życia wśród przyjaciół?
Jak wybrać szkołę średnią? Jakich ludzi spotkam w nowej szkole? Czy mnie polubią? Co będą o mnie myśleć? Jak mam zdecydować co chcę robić, co lubię? Czy poradzę sobie z nauką? To dzisiejsze pytania ósmoklasistów. Zadają je sobie i przeglądają strony internetowe szkół, rozmawiają ze starszymi kolegami i koleżankami, czasem z rodzicami i nauczycielami. Szukają swojego miejsca, gdzie będą się uczyć „życia” i przygotowywać do egzaminów i pracy.
Znasz te pytania? Tak, każdy z nas je sobie zadawał. Jedni z nas rok temu, inni trzy lata, a zdarza się, że kilkanaście 😊 Dlaczego to takie ważne?
Ponieważ to czas, kiedy już chcemy być dorośli, ale cieszymy się brakiem pełnej odpowiedzialności, budujemy siebie i zbieramy doświadczenia, szukamy w czym jesteśmy dobrzy albo chcemy być najlepsi. Te cztery lata w średniej szkole to czas dla znajomych, przyjaciół, zabawy, a także ciężkiego kucia, testów i sprawdzianów, jeszcze bardziej trudnych decyzji i egzaminu maturalnego, który w pierwszej klasie wydaje się być bardzo odległy i że właściwie nas nie dotyczy, a później nadchodzi maj! Tak, większość z nas tak miała albo ma. Dlatego decyzja, którą szkołę wybrać jest tak ważna!
Kluczowe pytanie
No i zaczęło się – pytania jak pokazać innym naszą szkołę? Jak zachęcić ósmoklasistów, żeby chcieli przynajmniej poznać co robimy, jaką mamy ofertę. Bo nazwa „diecezjalne” kojarzy się ludziom z seminarium itd… Poradziliśmy się mądrzejszych i zdecydowaliśmy, że organizujemy Dzień Otwarty w DLO! W naszej szkole zawsze zaczynamy od rozmowy. No i zaczęło się: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie; pomysły, koncepcje, plany i kluczowe pytanie czwartej klasy: Po co organizować dzień otwarty jak u nas co dziennie jest dzień otwarty? Mogą przyjść i zobaczyć jak to wygląda, nie musimy się przygotowywać, udawać! No tak, to daje do myślenia – widać efekty naszej pracy – tak mówiliśmy przez cztery lata, ale… szkołę trzeba reklamować, bo nie wszyscy o niej słyszeli – a jest wyjątkowa!
Od koncepcji do realizacji
Po dwóch dniach powstała koncepcja – pokażmy co robimy i w jaki sposób realizujemy nasze projekty, jak się uczymy, jak spędzamy razem czas, bo nasza szkoła jest jak dom!
A kto jest jego podporą, pancernym szkieletem, na którym można budować? Nasi Nauczyciele! To oni ich zdolności, nastawienie, zainteresowania i pasje tworzą klimat i poduszkę bezpieczeństwa na lekcjach, to oni wymagają, ale też pokazują jak radzić sobie z problemami, bo rozmowa i partnerskie stosunki są normą w tej szkole, a jeśli tylko chcesz możesz rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Nauczyciele Ci zawsze pomogą. Właśnie na naszych projektach i systemie nauczania oparliśmy prezentacje naszej szkoły i kiedy nabrała ona kształtu zabraliśmy się do pracy i przygotowań.
Jak Uczeń staje się liderem?
W każdej klasie przedstawiono plan dnia otwartego, do którego uczniowie dołączali swoje propozycje i pomysły, aby pokazać jak działa DLO, szkoła została podzielona na klasy, w których prezentujemy nasze projekty i zasady pracy. Każdy obszar naszego działania miał nauczyciela-opiekuna, a uczniowie mogli dowolnie wybrać, gdzie chcą być, z kim współpracować, co i jak chcą pokazać. Nie było to łatwe, bo niektórzy z nas chcieli być w kilku miejscach na raz albo nie wiedzieli do końca czy chcą aktywnie uczestniczyć w tym wydarzeniu i w całych przygotowaniach. Stało się coś niezwykłego. Niektórzy nasi uczniowie odkryli i zrozumieli, że chcą wziąć odpowiedzialność za grupę i stać się liderem! Partnerem dla nauczyciela – który zabezpieczy i pomoże, kiedy będzie taka potrzeba. I to jest najważniejsze w tym cały zamieszaniu.
Dzień Otwarty w DLO
Podzieleni na grupy według własnych zainteresowań, predyspozycji i zdolności, zadań do wykonania zabraliśmy się do pracy. Po lekcjach, na przerwach, wieczorami…
No i nadszedł ten dzień – 22. marca 2023 zaprezentowaliśmy naszą szkołę ósmoklasistom, którym bardzo dziękujemy za odwiedziny. Koncepcje zaprezentowaliśmy według projektu:
Gości witała grupa Pani Sabiny Chroboczek-Wierzchowskiej, której liderzy byli przewodnikami i opiekunami dla odwiedzających nas grup. Robert Wójcik, Katarzyna Haracz, Kinga Łacyk, Zuzanna Zarówna, Zofia Zarówna, Emilia Najdek, to uczniowie, którzy z uśmiechem i życzliwością oprowadzali naszych gości. Oprowadzali i rozpracowywali logistycznie i czasowo z Panią Sabiną plany zwiedzania naszej szkoły. Okazało się, że w pewnym momencie nasza mała szkoła gościła jednocześnie sto osób! Współpraca, komunikacja, planowanie i odpowiadanie na wszelkie pytania to mocne strony tej grupy, no i kondycja – zrobione kilometry, schodami, nie windą.
Klimat szkoły
Przygoda w DLO dla naszych gości rozpoczynała się z grupą Pani Bereniki Rudzkiej, która prezentowała klimat naszego liceum. Liderzy: Aleksander Urbaniec, Roman Podolec, Karolina Stojałowska i Mateusz Błahut, przedstawiali często nieuchwytną rzecz jaką jest relacja, wartości, ale też proste rozwiązania, codzienność, na którą nie zwracamy uwagi a jest bardzo ważna – opowiadali o rozkładzie dnia, okienkach, rozmowach na sofach, dowolnych rozszerzeniach, pokazywali zdjęcia różnych wydarzeń organizowanych w naszej szkole już od pięciu lat! Ale też o obiadach, osobistych szafkach dla każdego ucznia, łazienkach z lustrami, windzie, czystości i kluczach-szpilkach do drzwi wejściowych szkoły.
Wow, ale wykonali pracę! To, że Roman z Aleksandrem są największymi „gadającymi głowami” w naszej szkole to wie każdy, w parze potrafią rozmawiać o wszystkim, będąc przy tym czarujący i mili. Druga para naszych liderów to Karolina i Mateusz, których zadaniem było równoważenie „szaleństwa” tych pierwszych i dbanie o przekazanie konkretów. Po tym dniu wiemy, że absolutnie nie musimy się martwić kto będzie sprzedawać ofertę szkoły w przyszłym roku – Karolina objawiła się jako supersprzedawca DLO, a Mateusz zaprezentował się jako świetny mówca i osoba przełamująca bariery w pierwszym kontakcie z ludźmi.
Na gości czekała kawa, herbata, woda i zdrowe przekąski z jabłek i marchewek, za które bardzo dziękujemy – zwłaszcza Państwu Jeremiasz. Przygotowaniem tego poczęstunku zajęły się wcześniej Panie Alicja Kołton, Karolina Machowska, Berenika Rudzka, Wiktoria Kolbe, Róża Szramek i Anna Radoń. Bardzo dziękujemy. W ten sposób nasi goście po ciężkiej drodze jaką przebyli do naszego liceum witani byli serdecznym poczęstunkiem😊, bo następnie pod opieką liderów zaczęło się zwiedzanie…
Pasje
Muzyka i teatr
Na parterze naszej szkoły w dwóch salach przedstawiliśmy pasje naszych uczniów i nauczycieli. W sali języka polskiego grupa Pani Marty Rajchel przedstawiała zespół muzyczny i teatr w naszej szkole. Liderzy: Wojtek Zapart, Vivienne Siedlaczek, Ania Baran i Weronika Wojak zaprezentowali zespół muzyczny DLO. Zagrali kilka utworów oraz opowiedzieli, jak wspólnie z Księdzem Dyrektorem Adrianem Bombelkiem spotykają się na próbach, razem tworzą i nawet nagrali płytę w profesjonalnym studio – w tym roku nagrali płytę z Kolęndami i pastorałkami – Poznaj Playlistę wszystkich kolęd.
Grupę teatralną naszej szkoły reprezentowali: Paweł Helis, Oliwia Przepiórkowska i Antonii Spyrka. Pasjonatów teatru i aktorstwa w naszej szkole mamy kilkunastu, ale że musieliśmy podzielić obowiązki i nie można być w kilku miejscach jednocześnie. Zdecydowaliśmy się pokazać efekty pracy uczennic z klasy 2a – Kingi Łacyk, Zuzanny Zarównej, Anny Tatseniuk, Katarzyny Haracz, które przy pomocy Pań: Judyty Palarz-Radeckiej i Marty Rajchel oraz życzliwości Pani Dyrektor MDK w Raciborzu – Agnieszki Busuleanu-Jaksik, nagrały swoją interpretację etiudy Edgara Allana Poego – Berenice. Tu możecie zobaczyć efekty ich pracy [KLIK]
Teatr w naszej szkole ma swoje wyjątkowe miejsce i nie można tego pokazać w 15 minut. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach teatralnych, biorą udział w konkursach i warsztatach. Co roku uczniowie pod opieką Pań: Marty Rajchel i Barbary Marcol przygotowują przedstawienie na nasze największe wydarzenie szkolne jakim jest Spotkanie Świąteczne, gdzie razem z rodzicami, nauczycielami, pracownikami i uczniami DLO spotykamy się na przyjęciu, razem cieszymy się atmosferą świąt Bożego Narodzenia. Rada Rodziców organizuje słodki poczęstunek, a uczniowie obdarowują wszystkich naturalnym zakwasem przygotowanym z buraków z naszego ogrodu szkolnego i drobnymi upominkami.
Ekologia i szkolny ogród
W sali przyrodniczej aż trzy zespoły liderów pod opieką Pań: Bogumiły Ficy, Róży Szramek i Ewy Pytel przygotowały prezentacje na temat ekologii, ogrodu szkolnego, działań proekologicznych, pracy na zajęciach grup rozszerzonych z biologii, chemii i geografii, konkursów oraz przeprowadziły warsztaty: ogród w słoiku. Liderki to: Magdalena Wyżgoł, Karolina Wierzchowska, Zuzia Zarówna, Emilia Wydryszek. Ten zespół wykonał niesamowitą pracę. W krótkim czasie trzeba było pokazać ogromną ilość naszych proekologicznych działań, a ogród w słoiku cieszył się największym powodzeniem wśród naszych gości. Pani Róża i Emilka – to główne dowodzące, ale nie sposób pominąć zaangażowania wszystkich uczennic tego zespołu.
Kompetencje zawodowe
W salach na pierwszym piętrze przedstawiliśmy same konkrety: w sali informatycznej grupa Pana Mariusza Wróbla przedstawiła projekt TBI – DLO Akademia młodego operatora CNC i zajęcia z robotyki. Liderzy: Bartek Preisner, Konrad Drużbicki, Jędrzej Bronowski, Aleksander Dradrach zaprezentowali główne założenia i etapy projektu, który uczniom liceum daje możliwość zdobycia kompetencji zawodowych – Certyfikatów TBI. Nasi uczniowie na zajęciach robotyki zdobywają umiejętności programowania w języku C++, Python oraz szkolą się na symulatorach robotów firmy FANUC. TY też możesz doskonale przygotować się do egzaminu maturalnego i zdobyć kompetencje zawodowe. Dołącz do projektu [KLIK]
Koncepcja pracy szkoły
W sali matematycznej koncepcja szkoły przedstawiana przez super liderów Agatę Fichnę i Dawida Węgrzyna robiła ogromne wrażenie. Agata i Dawid swoją pozytywną energią zarażali gości i nas samych, a wspierali ich w tym pozostali liderzy: Estera Kapinos, Wiktoria Nowak, Laura Nowak, Izabela Majewska, Ania Weiner. Pani Alicja Kołton i Ks. Łukasz Michalik reklamowali szkołę i prowokowali gości do zadawania pytań. Nasz pakiet maturalny, język angielski dla wszystkich w zakresie rozszerzonym, dowolny wybór rozszerzeń bez profili klas, język niemiecki i włoski, jako drugie języki obce do wyboru z możliwością nauki w zakresie rozszerzonym – to super oferta naszej szkoły. Kiedy dodamy do tego zajęcia na basenie, wycieczki, projekty i wydarzenia, które organizujemy, to wyłania się prawdziwy obraz szkoły, miejsca, w którym, wybór należy do Ciebie!
To Ty decydujesz o tym:
które przedmioty rozszerzasz,
których języków obcych chcesz się uczyć,
jakie zajęcia i warsztaty zorganizujemy.
Z nami możesz dobrze i przyjemnie przygotować się do matury. Z naszą pomocą odkryjesz, co Cię interesuje, co lubisz robić, kim chcesz zostać. Poznaj ofertę naszej szkoły i dziesięć powodów, dla których warto wybrać DLO: [KLIK]
Rekrutacja
O tym, że DLO nie ogranicza elektroniczny system rekrutacji do szkół ponadpodstawowych mówili liderzy: Julia Koroblewska, Tymoteusz Balcer i Paweł Kleszczyński, którzy z Panią Karoliną Machowską byli odpowiedzialni za informowanie naszych gości jak w łatwy sposób można złożyć dokumenty do naszej szkoły. W DLO rekrutacja trwa cały rok.
Dokumenty i ankietę można przesłać na adres: rekrutacja@dloraciborz.pl a my skontaktujemy się z Tobą. Jeśli masz pytania zadzwoń: +48 604 951 919 lub 32 400 50 00.
Prowadzimy także nabór dodatkowy do klas 3, 2 i 1 czteroletniego liceum. Jeśli zdecydowałaś/eś się na zmianę Twojej dotychczasowej szkoły, w DLO jest miejsce dla ambitnych, młodych ludzi, którzy nie boją się zmian.
Wolontariat
Wysoko na trzecim piętrze najbardziej pozytywnie nastawione do świata osoby prezentowały, jak pomagamy innym, jak się dzielimy umiejętnościami, dobrem, wiedzą, uwagą i czasem z innymi. Panie Katarzyna Hajdarowicz, Barbara Marcol oraz liderki: Patrycja Komarnicka i Wiktoria Wcisło przedstawiły projekt: Zwolnieni z teorii – Psia logistyka. Julia Parys, Helena Babilas tegoroczny projekt: Bez granic. Miriam Elbin przedstawiła nasze działania dla uczniów Szkoły Specjalnej w Raciborzu oraz kampanię społeczną „Wymieć śmieci z mózgów dzieci” – profilaktyka uzależnień w związku z nadmiernym użytkowaniem przez dzieci i młodzieży sprzętu elektronicznego, którą realizujemy w ramach projektu DLO – Eko Okna „Moje okno na świat”.
DLO super team
Organizacja Dnia Otwartego DLO dała nam poczucie wspólnoty, przypomniała nam i uświadomiła, ile już zrobiliśmy i ile rzeczy się już wydarzyło od września – wow! od pięciu lat! Niesamowita przygoda! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i cudowną postawę, za momenty, kiedy mogliśmy liczyć na siebie nawzajem, bo jesteśmy super teamem DLO. Jeśli ktoś myślał, że po Dniu Otwartym będziemy leżeć i się lenić to się pomylił: posprzątaliśmy szkołę, uczniowie rozszerzający chemię przeprowadzili badania wody w Raciborzu w ramach Światowego Dnia Wody, chętni uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych, Pani Róża przeprowadziła dla całej społeczności szkoły wykład o muszlach, omówiliśmy organizację Dnia Otwartego, który był dla nas wszystkich super wydarzeniem i razem cieszyliśmy się ufundowaną przez RR DLO pizzą, za którą bardzo dziękujemy. Uczniowie biorący udział w konkursie recytatorskim konsultowali się ze sobą i nauczycielami, robili ostatnie poprawki w swoich interpretacjach… i tu już zaczyna się inna historia.
Jeśli chcesz zostać częścią naszego super teamu dołącz do nas! DLO to szkoła dla Ciebie.
Obserwuj nas: