Listopad w naszej szkole rozpoczął się uroczystą akademią z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Program pt. ,,Polacy w drodze do niepodległości” przygotowały uczennice klasy trzeciej. Wspólnie postanowiliśmy, że nasza lekcja historii nie zakończy się na 1918 roku, kiedy to odzyskaliśmy wolne państwo. Naszą opowieść poprowadziliśmy poprzez wydarzenia II wojny światowej, czasy komunistyczne, aż do wyborów czerwcowych w 1989 roku. Program składał się z prezentacji multimedialnej, zawierał fragmenty filmów historycznych (,,Legiony”, „Śmierci jak kromka chleba”), elementy muzyczne (piosenki ,,Miasto” w znakomitym wykonaniu naszych uczennic oraz ,,Arahja” grupy Kult). Ponadto uczennice klasy drugiej zebrały nasze wypowiedzi nt. niepodległości. Powstał krótki film, w którym obok uczniów DLO mogliśmy zobaczyć także naszych nauczycieli. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej odwiedzili wystawę: ISKRY NIEPODLEGŁEJ – widowisko Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej w Raciborzu przed pomnikiem Matki Polki. O 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski. Uczniowie klasy czwartej przedstawili swój projekt realizowany na zajęciach języka polskiego „Nigdy więcej wojny”, w którym wykorzystując swoją kreatywność i umiejętności stworzyli ciekawe filmy, prezentacje i piosenkę.
W listopadzie gościliśmy również po raz kolejny pana prof. Jakuba Gomułkę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prof. Gomułka z wykształcenia jest filozofem i informatykiem. W swojej pracy zawodowej łączy najnowsze technologie z szeroko pojętą humanistyką. Dla nas wygłosił bardzo ambitny wykład nt. problematyki obcych w twórczości Stanisława Lema. Nie obyło się oczywiście bez dyskusji. Interesowało nas zdanie profesora nt. adaptacji powieści Lema czy prozy Franka Herberta. W luźnej dyskusji prof. Gomułka mówił także o pierwszych próbach przeniesienia dzieł Lema na grunt gier komputerowych. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy nie tylko słuchać, ale i dyskutować o sprawach naprawdę trudnych. Już trochę w kuluarach profesor stwierdził, że w DLO uczy się zdolna młodzież, a on życzyłby sobie takich studentów.
Nie sposób również nie wspomnieć o wyjściu w teren z okazji Dnia Pozdrowień i Życzliwości, który obchodziliśmy 21 listopada. To już powoli tradycja obdarowywania przez naszych uczniów napotkanych przechodniów drobnymi podarunkami mającymi na celu poruszenie serc, sprawienie radości i dawania przykładu jacy powinniśmy być dla siebie na co dzień.
Kontynuacja współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych to dla nas coś więcej niż wspólne zajęcia i warsztaty. W tym roku szkolnym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Uroczystość wzbogacił wspaniały występ wokalny naszych utalentowanych uczennic: Ani, Miriam i Weroniki, z czego jesteśmy bardzo dumni.
8 grudnia panie Ania Jakubowska i Kasia Hajdarowicz, wraz z uczennicami klasy I – Wiktorią, Mają i Weroniką – wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu na Zamku Piastowskim w Raciborzu – jarmarku bożonarodzeniowym – oferując najmłodszym pakiet niesamowitych atrakcji. Przy naszym stoisku dzieci mogły tworzyć piękne świąteczne prace, a prawdziwym hitem okazały się błyszczące, brokatowe tatuaże. To była wspaniała inicjatywa, która dostarczyła mnóstwa pozytywnych emocji!
W grudniu również na zaproszenie posłanki Gabrieli Lenartowicz mogliśmy zamienić szkolne krzesła na sejmowe fotele. Kto wie, może wśród nas są przyszli politycy, którzy za kilka wrócą tu z mandatem poselskim?
Pani przewodnik opowiedziała nam o powstaniu i znaczeniu sejmu w polskiej historii. Wyjaśniła jego funkcje oraz proces ustawodawczy. Przedstawiła też komisję sejmowe i rolę posłów w parlamencie. Zwiedzanie sejmowych korytarzy zakończyliśmy obiadem w sejmowej restauracji. Następnie wybraliśmy się na spacer po stolicy. Mimo deszczowej aury, Stare Miasto zauroczyło nas magicznym klimatem świątecznych dekoracji. Wróciliśmy bogatsi w wiedzę i wspomnienia.
Nasza szkoła kocha Święta Bożego Narodzenia! Długo się do nich przygotowujemy. Zaangażowani są nie tylko uczniowie, ale cała kadra szkolna. Ważnym wydarzeniem w naszej szkole są grudniowe warsztaty przedświąteczne, spajające i integrujące całą społeczność szkolną. To niesamowita okazja do wspólnego spędzenia czasu, możliwość poznania się lepiej.
Podczas warsztatów powstały nie tylko piękne ozdoby świąteczne, ale także przepyszny zakwas buraczany. Warsztaty z tworzenia zjawiskowych dekoracji poprowadziły mamy naszych uczniów – pani Ania Fiołka i Magda Bułka, którym serdecznie dziękujemy za włożone serce i inspirację!
Przed nami wielkie wydarzenie – coroczne spotkanie świąteczne dla całej społeczności szkolnej. Odbędzie się ono w Raciborskim Centrum Kultury.
Życzymy wszystkim, aby tak jak my, odnaleźli radość i magię w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia.