Wybór szkoły średniej to często pierwsza decyzja zawodowa w życiu każdego z nas. Zastanawiamy się jakie są nasze zdolności i predyspozycje, co chcielibyśmy robić i czy możemy na tym zarobić pieniądze?
Obawiamy się, że zły wybór szkoły może nas kosztować stratę kilku lat nauki lub że nie odnajdziemy się w wybranym zawodzie. Czujemy lęk przed zmianą otoczenia, nową szkołą, nowymi ludźmi i czy sprostamy wymaganiom? Czy zdamy egzamin maturalny i/lub egzamin zawodowy? Wszystkie te obawy są nam dobrze znane i towarzyszą każdemu na ostatniej prostej do dorosłości.
Te same obawy mają nasze nastoletnie dzieci. W jaki sposób możemy im pomóc?
Stworzyliśmy konkretny/prosty przewodnik w jaki sposób możecie Państwo pomóc swoim dzieciom wybrać szkołę średnią.
Rekrutacja do szkoły średniej Q&A
Jak wspierać dziecko w wyborze szkoły?
- Od czego zacząć? Od rozmowy.
Warto poświęcić czas na rozmowę z nastoletnim dzieckiem na temat jego zainteresowań, planów i oczekiwań. Polecamy zapisać odpowiedzi na kartce.
Proponujemy rozpocząć od odpowiedzi na pytania:
- W czym jestem dobry/dobra?
- Co jest moją pasją?
- Jak mogę pomóc innym rozwijając swój talent?
Pomocne może być pytanie:
- Co lubię robić?
Dlaczego warto od tego zacząć? Podstawą systemu nauczania w DLO jest założenie, że każdy z nas posiada talent/y (zdolność), który czasem musimy dopiero odkryć. Taki talent, rozwijany i poszerzany o kompetencje zawodowe, pozwoli nam na podjęcie satysfakcjonującej pracy i/lub realizację marzeń. Odpowiadając na te pytania możemy uświadomić sobie i dziecku, jakie ma możliwości zawodowe w oparciu o indywidualne predyspozycje i dostosować wybór szkoły do możliwości ich rozwoju.
- Jeśli nasze nastoletnie dziecko nie potrafi określić swoich talentów lub predyspozycji polecamy wykonać jeden z darmowych testów np.: Darmowy test osobowości, opisy grup typologicznych, porady dotyczące związku i kariery | 16Personalities . Po wypełnieniu testu automatycznie generuje się profil osoby wypełniającej, na którym zapamiętany zostanie rezultat. Test pozwala na uzyskanie dokładnego opisu typu osobowości, określa mocne i słabe strony, relacje romantyczne, ścieżki kariery i warunki pracy, czyli czego konkretny typ osobowości szuka w rozwoju zawodowym i w jakim środowisku czuje się najlepiej, oraz podsumowanie. Jeśli zastosujemy wyszukiwarkę Google Chrome lub Microsoft Edge, test zostanie automatycznie przetłumaczony na język polski.
- Polecamy także zapoznać się z informacjami na temat rozwoju, motywacji i emocji nastolatka zawartymi na stronie Nowej Ery: Rozwój, motywacja, emocje nastolatka | NOWA ERA
Jak dobrze wybrać szkołę średnią?
Jakie możliwości rozwoju daje nam polski system nauczania?
Możemy razem z dzieckiem przeanalizować różne możliwości kariery zawodowej. Przedstawiamy ścieżki kariery zawodowej w polskim systemie edukacji:
W polskim systemie szkolnictwa funkcjonują szkoły państwowe i prywatne, na poziomie szkoły branżowej I i II stopnia, technikum i liceum ogólnokształcącego.
Możemy wybrać następujące ścieżki kariery:
I
Szkoła branżowa I i II stopnia.
To szkoła dla tych, którzy posiadają konkretne zainteresowania i pasje, np. gotowanie i chcą z nich uczynić swoja pracę. Nie wiedzą czy chcą iść na studia, ale mają taką możliwość po ukończeniu szkoły branżowej II stopnia. Nie chcą na tym etapie decydować się na przystąpienie do egzaminów maturalnych, chcą sprawdzić czy wybrany przez nich zawód jest dobrym pomysłem na przyszłość.
W szkole branżowej oprócz nauki przedmiotów ogólnych odbywa się także praktykę zawodu.
Szkoła branżowa I stopnia – to 3 lata nauki i praktyki zawodu – kończy się uzyskaniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i uzyskaniem wykształcenia zasadniczego branżowego.
Szkoła branżowa II stopnia – to 2 lata nauki i praktyki zawodu – pozwala na uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika (po zdaniu egzaminu w danym zawodzie) oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości (po zdaniu egzaminów maturalnych).
Po szkole branżowej II stopnia i zdaniu matury możemy kontynuować naukę na studiach.
II
Technikum – to 5 lat nauki i praktyki zawodu – pozwala na uzyskanie dyplomu technika (po zdaniu egzaminu zawodowego) i uzyskanie świadectwa dojrzałości (po zdaniu egzaminów maturalnych).
To szkoła dla osób, które mają konkretne zawodowe pasje, chcą uczyć się i poszerzać wiedzę z danych przedmiotów zawodowych i wiedzą, że chcą kontynuować naukę na studiach.
III
Liceum Ogólnokształcące – to 4 lata nauki – kończy się uzyskaniem wykształcenia średniego i świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminów maturalnych. To szkoła dla osób, które chcą kształcić się z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, realizowanych w systemie profili i planują dalszą naukę na studiach wyższych.
Dzięki uzyskaniu wykształcenia średniego (bez matury lub ze zdanym egzaminem maturalnym), absolwenci liceum mają także możliwość zdobycia kompetencji zawodowych w szkole policealnej i uzyskania Świadectwa MEN wraz z Certyfikatem kwalifikacji zawodowej (ok. 2 lata nauki) lub podjęcia kursów (kilkugodzinnych), kończących się uzyskaniem Zaświadczenia o ukończeniu kursu zgodnego ze wzorem MEN oraz certyfikatu.
IV wybór to DLO – nowa koncepcja liceum ogólnokształcącego
DLO to liceum oparte na maksymalnej indywidualizacji nauczania, gdzie uczniowie dowolnie wybierają przedmioty w zakresie rozszerzonym, przygotowują się do egzaminu maturalnego w oparciu o pakiet przedmiotów maturalnych i realizują język angielski w zakresie rozszerzonym. Zdobywają kompetencje zawodowe i certyfikaty zawodowe uczestnicząc w projektach. Poznaj 10 powodów dlaczego warto wybrać DLO:
Jaki jest harmonogram rekrutacji do szkół publicznych?
Terminy i zasady rekrutacji do szkół publicznych określają co roku kuratorzy właściwi dla danego województwa. Rekrutacja w roku szkolnym 2023-24 rozpoczyna się 15.maja 2023. Szczegółowe terminy rekrutacji w województwie śląskim znajdziecie Państwo tutaj: Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie województwa śląskiego na rok szkolny 2023/2024. – Kuratorium Oświaty w Katowicach
W roku 2023 reguły rekrutacji pozostają takie same jak w ubiegłych latach. O zakwalifikowaniu kandydata decyduje rezultat punktowy, jaki uzyska on po zsumowaniu wyników z egzaminów, ocen na świadectwie oraz ewentualnych dodatkowych osiągnięć (takich jak tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego czy działalność w ramach wolontariatu). Dodatkowe punkty można otrzymać również za świadectwo z wyróżnieniem.
Za wyniki egzaminu uczeń może otrzymać maksymalnie 100 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. W przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki procentowy wynik mnoży się razy 0,35 (np. 100% x 0,35 = 35), natomiast procentowy wynik z języka obcego mnoży się przez 0,3.
Uczniowie powiatu raciborskiego korzystają od połowy maja z elektronicznego systemu rekrutacji: slaskie.edu.com.pl
Uczeń rejestruje się w systemie, a następnie wybiera szkoły, do których chce kandydować – są to maksymalnie trzy placówki do wyboru, a jedną z nich trzeba wskazać jako tzw. pierwszy wybór. Do systemu należy wprowadzić wszystkie wymagane dane, łącznie z wynikami egzaminów po ich otrzymaniu. Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek kandydat dostarcza do szkoły pierwszego wyboru w podanym terminie.
To system decyduje o naborze uczniów do szkół. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji – list kandydatów do pierwszych klas, kandydat i jego rodzice potwierdzają chęć nauki w danej szkole i składają oryginały dokumentów.
Zasady rekrutacji do DLO – wasze wyniki nie mieszczą się w tabelkach.
W DLO nie obowiązuje elektroniczny system internetowej rejestracji do szkół ponadpodstawowych. DLO prowadzi zindywidualizowaną rekrutację, stosując zasady określone przez MEiN, jednak dla nas liczy się potencjał Uczniów/Kandydatów, a nie ilość zdobytych przez nich punktów. Zapraszamy na rozmowę.
Rekrutacja w DLO trwa cały rok. Już dziś można złożyć dokumenty aby rozpocząć naukę w
roku szkolnym 2023-2024.
Jak złożyć dokumenty do DLO?
Prosty sposób na złożenie dokumentów:
Prosimy o zapoznanie się z ofertą naszej szkoły https://www.dloraciborz.pl/rekrutacja/
Wypełnienie ankiety https://www.dloraciborz.pl/dokumenty-do-pobrania/
i przesłanie na adres rekrutacja@dloraciborz.pl
Skontaktujemy się z Państwem.
Zapraszamy na konsultacje naszego doradcy zawodowego
https://www.dloraciborz.pl/doradztwo-zawodowe/
Prowadzimy także nabór dodatkowy do klas 3., 2. i 1. czteroletniego liceum. Jeśli Państwa dziecko zdecydowało się na zmianę dotychczasowej szkoły, w DLO jest miejsce dla ambitnych młodych ludzi, którzy nie boją się zmian. Dokumenty prosimy przesłać na adres rekrutacja@dloraciborz.pl, a my skontaktujemy się z Państwem.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 604 951 919 lub 32 400 50 00