Ogród to miejsce spotkań, rozmów i wspólnej pracy. To ciepła, rozgrzana słońcem ziemia i zimna, orzeźwiająca woda z miętą podana przez życzliwą koleżankę, kiedy jesteś spragniony.
Rozmowy, uśmiechy, ból pleców i zapach dojrzewających pomidorów, które zostawiają żółty nalot na palcach dłoni. Biały i fioletowy powój na szkolnym płocie, nasturcje buszujące po grządkach. Motyle i pszczoły, kwiaty, truskawki i chwasty walczące o swoje miejsce. Ogród to ludzie i rośliny.
Cztery lata temu ruszyły w ruch łopaty, kopaczki i grabie, które niszcząc idealny trawnik księdza Dyrektora, dały początek szkolnemu ogrodowi DLO. Przed frontem budynku na ulicy Cecylii, w nasłonecznionym miejscu, dojrzewają od kilku lat pomidory, rosną warzywa i zioła, rozkwitają kwiaty.
Nasz szkolny ogród to część projektu „Mała zmiana – wielka różnica”, w którym propagujemy zdrowy tryb życia i odżywiania – ekologię na co dzień.
Ogród łączy pokolenia licealistów, którzy przekazują sobie nad nim opiekę.
Wiosną każda pierwsza klasa przygotowuje projekt swojego ogrodu, planuje, sadzi i sieje warzywa, zioła i kwiaty. Tworzy swoją wersję ogrodu, pielęgnuje go i uprawia, po to aby jesienią przekazać zbiory – już jako uczniowie drugiej klasy – nowym licealistom DLO.
Wspólna praca w ogrodzie to czas spędzony z kolegami i koleżankami na świeżym powietrzu, obcowanie z naturą, ekologiczna uprawa.
Zebrane zbiory późnym latem i jesienią razem jemy na drugie śniadanie – najpyszniejsze są pomidory, ale to z buraków przygotowujemy naturalny zakwas, którym obdarowujemy społeczność DLO na uroczystym spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wszystko to po to, aby znowu wiosną nowi pierwszoklasiści zaplanowali i uprawiali swoją wersję szkolnego ogrodu DLO.
Zobacz, jak tworzymy nasz szkolny ogród
Jeśli chcesz być częścią społeczności, która potrafi razem planować, określać swoje cele, ciężko pracować i wspierać się wzajemnie – dołącz do nas – rekrutacja trwa cały rok